Thales ho Milesios; VII/VI w. p.n.e.) - filozof (uczony) grecki okresu przedsokratejskiego, przedstawiciel joñskiej filozofii przyrody. Powszechnie uznawany za pierwszego filozofa cywilizacji zachodniej oraz za inicjatora badañ nad przyrod± jako nauki. Nale¿y te¿ do kanonu siedmiu mêdrców. Talesa postrzega siê jako pierwszego filozofa g³ównie dlatego, ¿e zainicjowa³ wyja¶nianie rzeczywisto¶ci przez odwo³ywanie siê do natury i rozumu bardziej ni¿ do mitologii i tradycji - Grecy widzieli w nim jednak raczej mêdrca, ni¿ filozofa.
EUKLIDES Z ALEKSANDRII (ok. 365 - ok. 300 p.n.e.)- grecki matematyk, fizyk i filozof ¿yj±cy w Aleksandrii. Autor dzie³a Elementy geometrii, które sta³y siê kanonem nauczania geometrii w szkole przez prawie 2000 jako podrêcznik. Elementy sk³adaj± siê z 13 ksi±g, w których autor zawar³ ca³± wiedzê matematyczn± swoich uczonych poprzedników.
ERATOSTENES Z CYRENY (KYRENY) (ok. 276-196 p.n.e.)- zwany Beta (Drugi), sam zwa³ siê Filologiem. Znakomity uczony i literat zwi±zany z Bibliotek± Aleksandryjsk± i Muzeum.Stworzy³ now± metodê pomiarów szeroko¶ci geograficznej na podstawie danych astronomicznych
Eudoksos z Knidos (gr. Εὔδοξος ὁ Κνίδιος Eudoksos ho Knidios) – grecki astronom, matematyk, filozof i geograf ¿yj±cy w pierwszej po³owie IV wieku p.n.e. (prawdopodobnie oko³o 408-355 p.n.e.)
Studiowa³ w Atenach i Egipcie. Wiadomo, ¿e posiada³ obserwatorium astronomiczne. Nale¿a³ do Akademii Platoñskiej, z której albo sam odszed³, albo zosta³ usuniêty z powodu napiêtych stosunków z Platonem. Jego dzie³a nie dotrwa³y do naszych czasów. U¿y³ teoretycznego modelu 27 sfer, poruszaj±cych siê z ró¿nymi prêdko¶ciami, do wyja¶nienia ruchu Ziemi, gwiazd, S³oñca, Ksiê¿yca i piêciu znanych planet.
Zajmowa³ siê równie¿ proporcj±, z³otym podzia³em i metod± wyczerpywania, co zakoñczy³o zapocz±tkowany paradoksem Zenona pierwszy kryzys w podstawach matematyki. Udowodni³ wzór na objêto¶æ sto¿ka. Stworzy³ podstawy rachunku nieskoñczono¶ciowego.
Offline